Dlaczego i jak należy dbać o jakość powietrza w domu?

Czyste powietrze jest niezwykle istotne dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Oprócz długich spacerów po parku, lesie lub brzegiem jeziora warto również zatroszczyć się o powietrze wewnątrz pomieszczeń, w których przebywa się najdłużej, a więc w domu.

Co kryje się w naszym domu?

To, co w sposób szczególny jest niekorzystne dla człowieka to kurz znajdujący się w domu. Szacuje się, że tylko z przy jednym wdechu do organizmu dostaje się od 35 do 75 tysięcy cząsteczek kurzu. A co znajduje się w kurzu? Między innymi odchody roztoczy, które wywołują i nasilają objawy alergii; formaldehyd, który wykorzystywany jest w produkcji mydeł, dezodorantów, kremów; beznen stosowany przy produkcji farb i lakierów, amoniak, który jest składnikiem wielu środków czyszczących i wiele innych substancji niebezpiecznych dla zdrowia człowieka.

Skąd mamy wiedzieć, jakim powietrzem oddychamy?

W dobie internetu i smartfonów mamy wiele możliwości. Na telefony dostępne są specjalne aplikacje, przy pomocy których można sprawdzić jakość powietrza nie tylko wewnątrz domu, ale również na zewnątrz. Innym, najprostszym testem jest zaobserwowanie otoczenia. Szczególnie wyraźnie widać, ile kurzu i pyłu unosi się w powietrzu w słoneczne dni, kiedy promienie słońca wpadają przez okno pod odpowiednim kątem.

Jaki wpływ na nasze zdrowie ma zanieczyszczone powietrze w domu?

Duża ilość kurzu i znajdujących się w nich roztoczy wyjątkowo źle wpływa na osoby, które cierpią na alergie. Kiepska jakość powietrza w mieszkaniu powoduje u nich zaostrzenie się objawów, takich jak duszności, problemy z oddychaniem, katar, ból zatok, uczucie zatkanego nosa, suchość w nosie, kaszel. Nie tylko alergicy źle znoszą duże ilości kurzu, ponieważ takie powietrze również u ludzi zdrowych może wywołać wyżej wymienione objawy, a także spotęgować podatność na wystąpienie alergii. Dodatkowo dochodzi pieczenie oczu, problemy związane z funkcjonowaniem układu nerwowego i oddechowego, a w skrajnych wypadkach także zasłabnięcia.

Jak dbać o powietrze w domu?

Pierwszą i bardzo trafną odpowiedzią jest częste wietrzenie mieszkania. Istotne, aby zbadać powietrze znajdujące się na zewnątrz, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Zimom stężenie smogu w większych aglomeracjach jest niezwykle wysokie i wielokrotnie przekracza dopuszczalne normy, dlatego wietrzenie pomieszczeń w takiej sytuacji nie będzie miało sensu i przyniesie rezultat odwrotny do zamierzanego.

Szczególnie na zimę warto zaopatrzyć się w dobrej jakości oczyszczacz powietrza. Urządzenie swoją pracą wymusza ruch powietrza, które zasysa do wewnątrz i tam filtruje. W zależności od modelu następuje również proces nawilżenia powietrza i jonizacji. Produkty tego typu nie są drogie, a usuwają z powietrza 99% zanieczyszczeń.

Pomocne w usuwaniu kurzu będzie również regularne i odpowiednie sprzątanie. W pomieszczeniach należy unikać tzw. zbieraczy kurzu, które gromadzą największe ilości zanieczyszczeń i roztoczy. Zaliczają się do nich wykładziny z długim włosiem, dywany, koce, pluszaki, zasłony. Właściwie czyszczenie tego typu rzeczy pozwoli zminimalizować występowanie dużej ilości alergenów w powietrzu. Szczególnie przydatny jest odkurzacz ze specjalnym filtrem HEPA. Zwykłe sprzęty powodują, że kurz wzbija się w powietrze, przez co powoduje jeszcze silniejsze podrażnienia. Kurze warto ścierać „na mokro”, najlepiej nawilżoną ściereczką z mikrofibry. Istotne jest by takie czynności wykonywać przy otwartym oknie lub włączonym oczyszczaczu powietrza.