Dlaczego warto pić czerwoną herbatę?

Czerwona herbata wywodzi się z prowincji Yunnan w południowych Chinach. Ma ona wielu koneserów, choć nie każdy polubi od pierwszego łyka jej intensywny smak.

Jest ona bowiem uznawana za jedną z najbardziej aromatycznych herbat, wyróżniającą się dość charakterystycznym korzenno-ziemnym smakiem oraz ciekawym aromatem. W Polsce stała się popularna już ponad 20 lat temu i występuje w trzech wariantach:

Puszong – krótko fermentowana herbata, używana najczęściej jako baza do produkcji mieszanek oraz herbat aromatyzowanych głównie jaśminowych,

Oolong – pół zielona, pół czarna herbata, częściowo utleniona o specyficznym, unikalnym smaku,

Pu-Erh –najbardziej popularna odmiana, która podlega procesowi fermentacji i jednocześnie dodatkowo dojrzewa.

Jak powstaje czerwona herbata?

Do uzyskania czerwonej herbaty służą liście herbaciane identyczne jak te, które używane są do produkcji herbaty czarnej i zielonej. Różny jest jednak proces obróbki tych liści. Liście herbaciane zostają poddane częściowej fermentacji. Następnie proces fermentacji zostaje przerywany, a namoczone liście herbaty leżakują pod przykryciem od 3 do nawet 60 lat, dzięki czemu uzyskują charakterystyczny kolor, smak i aromat.

Właściwości czerwonej herbaty.

Znana jest ona przede wszystkim ze swych właściwości odchudzających, ale to nie jedyna jej zaleta, ponieważ dodatkowo:

– obniża poziom cholesterolu we krwi,

– pomaga chronić zęby przed próchnicą,

– wspomaga pracę wątroby,

– uczestniczy w procesie oczyszczania ciała z toksyn,

– zapobiega powstawaniu wolnych rodników,

– przyspiesza metabolizm alkoholu.

Czerwona herbata zawiera także wiele minerałów niezbędnych dla codziennego prawidłowego funkcjonowania organizmu, takich jak wapń, magnez, żelazo, selen, aminokwasy, a także witaminę E. W swoim składzie ma także teinę, czyli pochodną kofeiny, która łagodnie pobudza, jednak efekt pobudzenia utrzymuje się o wiele dłużej niż to ma miejsce w przypadku kofeiny.

Jak parzyć czerwoną herbatę?

Na standardowy kubek o pojemności 250 ml najlepiej użyć czubatej łyżeczki suszu i zalać wodą o temperaturze około 90°C. Następnie parzyć około 3 minut i odcedzić. Niewątpliwą zaletą czerwonej herbaty jest to, że te same liście można zaparzać kilkukrotnie (2-4 razy) i za każdym razem napar będzie posiadał intensywny smak i właściwości.

Przechowywanie.

Jak w przypadku każdej herbaty, czerwonej nie służy wilgoć, wysokie temperatury oraz światło. Należy także pamiętać o przechowywaniu w szczelnym pojemniku, gdyż susz łatwo wchłania intensywne aromaty. Każdy z tych czynników może zmniejszyć jakość liści herbacianych. Jeżeli czerwonej herbacie zapewnimy odpowiednie warunki, będzie ona mogła cieszyć nas wspaniałym smakiem i aromatem nawet za 50 lat.

Sprawdź: Akcesoria – Czas na herbatę