Graj w zielone, zyskaj zdrowie

Wycisza, a jednocześnie pobudza. Z nazwy zielona, a jej barwa przypomina kolor słomy. Królowa paradoksu? Na pewno królowa zdrowia. Zielona herbata, bo o niej mowa, to wspaniałe odkrycie ludzkości. Trudno znaleźć napój o podobnym bogactwie substancji, wpływających genialnie na nasze samopoczucie. Poznajmy kilka z nich.

Czym jest zielona herbata?

Tak właściwie nazwa ta kryje wiele rodzajów herbat. Różni je między sobą kolor liści, naparu, zapach, smak, jak również zawartość kofeiny. Jej pochodzenie to Chiny, skąd zawędrowała do krajów azjatyckich – poprzez Japonię, aż do Bliskiego Wschodu. O powstawaniu zielonej herbaty decyduje przede wszystkim czas. Liście muszą być przetworzone najpóźniej godzinę po zerwaniu, zanim zaczną fermentować. Ma to ogromne znaczenie dla zachowania wszystkich właściwości zdrowotnych, o których dowiesz się z tego artykułu. A tych jest bez liku. Japończycy twierdzą, że pomaga wyleczyć aż 60 schorzeń!

Bogaty zestaw składników, zawarty w niepozornym naparze

Są to przede wszystkim:

  • witaminy: A, B, C, E
  • katechiny oraz polifenole o szerokim spektrum działania
  • alkaloidy
  • garbniki
  • aminokwasy
  • lipidy
  • teina
  • silne antyoksydanty
  • mikroelementy, takie jak; mangan, wapń, cynk, fluor, potas, miedź

To nie wszystko, naukowcy wciąż odkrywają jej nowe właściwości!

Zielona herbata a ryzyko choroby nowotworowej

Wspomniane wyżej silne przeciwutleniacze, chronią DNA przed substancjami kancerogennymi oraz zmianami, które mogą wywołać nowotwory. Mowa tu przede wszystkim o raku skóry, na który jesteśmy narażeni w naszej sferze klimatycznej. Co więcej, regularne picie zielonej herbaty zmniejsza ryzyko poparzeń słonecznych. Katechiny, zawarte w naparze, pomagają zapobiegać również rozwojowi raka żołądka, pęcherza, prostaty oraz piersi. 

Zielona herbata a układ krwionośny

Zawał serca to znak naszych czasów. Żyjemy w pośpiechu, stresie, wykonując wiele obowiązków. Ważne jest, by poprawić styl życia, a zielona herbata może być pierwszym krokiem do zmiany. Kompleks składników, zawartych w naparze, to nieoceniona pomoc w profilaktyce chorób układu sercowo-naczyniowego. Hamuje absorpcję cholesterolu do krwioobiegu, zapobiega tworzeniu skrzepów. Picie zielonej herbaty to profilaktyka nadciśnienia, choroby wieńcowej, miażdżycy, udaru mózgu. W rezultacie więc jest mniejsza szansa zachorowania na demencję starczą, której wielu z nas tak bardzo się obawia.

Oprócz wyżej wymienionych argumentów, herbata ta pomaga również w profilaktyce otyłości, paradontozie, próchnicy i wielu innych problemach. Odpowiednio przygotowana, zachwyci aromatem. Tyle korzyści w prostym i ogólnodostępnym produkcie. Smacznego, na zdrowie!