Mieszkanie w trakcie i po remoncie – jak zadbać o powietrze?

Bez względu na to, czy mieszkanie jest tylko odświeżane poprzez malowanie ścian czy przeprowadzany jest gruntowny remont – za każdym razem powietrze wewnątrz jest zanieczyszczane różnymi substancjami, od związków chemicznych, które znajdujących się w farbach, aż po pył powstający w wyniku docinania płytek lub wyrównywania nierówności na ścianie papierem ściernym. Doraźne stosowanie maski jest skuteczne w czasie wykonywania tych czynności, niewiele osób jednak wie, że tego rodzaju drobinki w powietrzu unoszą się jeszcze przez długi czas.

Wietrz mieszkanie

Podczas każdych prac remontowych należy zadbać o dobrą jakość powietrza we wnętrzu. Wdychanie oparów z farb, lakierów lub innych środków chemicznych może prowadzić do zatrucia, dlatego niezwykle istotne jest, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza. Jeśli remont nie jest czymś niespodziewanym, planuj takie czynności na okres letni, aby móc swobodnie otwierać okno i wietrzyć wnętrze. W przypadku przeprowadzania prac remontowych zimom, należy pracować przy lekko uchylonym oknie i co jakiś czas otwierać je szerzej lub wychodzić na balkon, by pooddychać świeżym powietrzem.

Stosuj oczyszczacz powietrza

Zarówno w trakcie prac remontowych, jak i podczas sprzątania i kilku następnych dni warto używać oczyszczacza powietrza. Dobrej jakości urządzenie wyposażone w wysokiej klasy filtr HEPA pozwoli pozbyć się z powietrza pyłu i związków chemicznych niebezpiecznych dla zdrowia. Niemieccy badacze udowodnili, że wiele substancji pozostających w kurzu przedostaje się do organizmu człowieka. Należy zatem zadbać nie tylko o odpowiednią jakość powietrza podczas remontu, ale również po nim.

Wybierając oczyszczacz powietrza warto zwrócić uwagę, czy posiada dodatkowe funkcje, takie jak nawilżacz powietrza, który szczególnie przyda się zimą podczas sezonu grzewczego, a także jonizator powietrza, który otacza i likwiduje drobnoustroje. Wiele z takich urządzeń charakteryzuje się nie tylko wydajna pracą, która skutecznie usuwa zanieczyszczenia z powietrza, ale tak jak model KC-D40EUB marki Sharp, również niezwykłym i stylowym designem. Oczyszczacze tego typu mają łatwe w obsłudze panele oraz intuicyjne sterowanie, które dostosowuje się do warunków panujących wewnątrz i na podstawie tego wybiera tryb pracy.

Sprzątaj na bieżąco

Nie ma nic gorszego niż nagromadzenie się kurzu i pyłu, które przy każdym ruchu wzbijane są w powietrze. Dlatego warto na koniec każdego dnia, podczas którego trwa remont, uporać się z powstałym bałaganem. W sprzątaniu pomoże odkurzacz wyposażony w filtr antyalergiczny, który nie wznosi kurzu w powietrze, tak jak gorszej jakości odpowiedniki. Wszelkie czynności takie jak przecieranie mebli, parapetów i elementów wyposażenia wnętrza należy wykonywać przy pomocy ściereczki z mikrofibry i specjalnego preparatu, który zminimalizuje ilość osadzającego się kurzu – dla powierzchni drewnianych będzie to środek z woskiem, a dla powierzchni z tworzywa sztucznego środek antystatyczny. W przypadku braku takich preparatów wystarczające będzie przecieranie powierzchni na mokro – ściereczka zanurzona w samej wodzie lub wodzie z płynem.

Pamiętaj, aby na czas remontu usunąć z pomieszczenia lub dokładnie zabezpieczyć meble tapicerowane, które absorbują kurz i pył z powietrza. Ma to niezwykle dużą korzyść nie tylko podczas końcowego sprzątania, ale również dla zdrowia człowieka. Zanieczyszczenia w takich meblach utrzymują się przez bardzo długi czas i są trudne w usunięciu.